Höst på Djurgården

Det är mitten av oktober och nu är det ju definitivt höst i Stockholm. Idag fick det bli en promenad runt Djurgården med start vid Berwaldhallen. Från Berwaldhallen gick jag sedan bort till Blockhusudden där jag kom att vända riktning, fanns ju inte så många andra val om jag inte ville ta en simtur till Fjäderholmarna förstås. 😉

img_2969
Första bilden visar villa Sirishov på Djurgården, vid strandkanten mot Djurgårdsbrunnsviken.

img_2970
Fortfarande lite grönt på sina ställen. 😉

img_2973
Mot Gärdet utanför Sjöhistoriska museet stod dessa vackra träd. Hunden till vänster i bild kom springande från just nämnda gärde.

img_3001
Djurgårdsbrunnskanalen fotograferad från Djurgårdsbrunnsbron, här blev det långa ord/namn minsann. 😉

img_3017
Hm, var är Kaknästornet tro?

img_3025
Birger Jarl på ingående på en av sina lunchturer. Hon/han måste gå x antal turer per år för att få behålla kajplatsen vid Stadsgården/Fotografiska som hon numera har. Tidigare gick hon ju dygnskryssningar till Åland, men dessa är sedan några år tillbaka ett avslutat kapitel.

img_3043
Det är väl detta som kallas för rödgrön röra.

img_3045
Motivet glimrar medan bakgrunden är ungefär som vädret varit i Stockholm den här veckan d.v.s ganska dyster.

img_3093
Avrundar med en bild på Skeppsholmen med alla dess märkliga flytetyg på dess östra sida.

Trots trist gråväder så lyste höstens alla färger upp på Djurgården idag. Hösten är en väldigt vacker årstid.

/Mats Ö.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.