Rögrund och Nämdö – samt utsikt från Tyresö

Tisdagen den 12 augusti åkte jag en resa från Stockholm söderut – som variation till alla turer norrut jag gjort under sommaren. Med Utöbåten från Strömkajen kom jag att göra första etappen till Saltsjöbaden – och det är väl lika bra att låta resan starta direkt här.

Vi lämnade den vackra silhuetten av Stockholm akter om oss efter avgång kl 09:00 – en silhuett som jag gärna återupprepar i bild.

Knapens hål i Baggensstäket som har varit en betydande plats historiskt för farled in mot Stockholm. Inte minst som skådeplats under ryssarnas härjningar i skärgården år 1719.

Jag åkte med m/s Saxaren till Saltsjöbaden – och även om det går att resa med SL-taxa dit genom Saltsjöbanan, eller numera oftast dess ersättningstrafik i form av bussar, så är det inte SL-biljett i båttrafiken. Nej det är ju bara området från Stockholm upp mot Vaxholm där man kan nyttja SL-biljett i Waxholmsbolagets trafik. Sedan under lågsäsong från mitten av september till slutet av april så går det att åka i hela Stockholms skärgård med SL:s längre periodbiljetter – men då ska man just ha 30-dagarsbiljett eller längre period än så.

Båtbyte blev det alltså vid Saltsjöbaden ca 10:15 och då kom jag att embarkera m/s Roslagen för färd mot mitt resmål som kom att vara ön Rögrund som delar Nämdöfjärden och Jungfrufjärden.

Det här något slitna stångmärke står på en ö som faktiskt bär namnet Lilla Saltkråkan. Det finns även ett Stora Saltkråkan precis norr om – men det är inte här som man spelade in TV-serien på 1960-talet eller för den delen den nyproducerade för något år sedan.

Framme vid Rögrund kl 11:25 och då skulle jag spendera ca 1,5 timme iland. Det är ingen stor ö Rögrund men har verkligen en särskild charm där ute mellan de stora fjärdarna.

Ön har ett utsiktstorn och därifrån kan man skåda ett väldigt trevligt ställe på håll – nämligen Dalarö.

Skärgårdsvyer ovanifrån är mäktigt att skåda.

Själva tornet nerifrån marknivå.

När jag tagit mig ner på lägre nivå – möjligtvis även skriftligt på bloggen ibland – så gick jag mot öns sydliga klippor som ger en känsla av utskärgård. Havet är inte långt bort från Rögrund, bara Nämdöskärgården som täcker.

På ena sidan lite friskt, på andra sidan lite lä.

Något som jag verkligen gillar är dessa flacka klippor där man kan vara nära vattnet och bara ta in naturens intryck.

Sedan 1930-talet så står det en krokodil på en klippa på sydsidan av Rögrund.

Alltid glad i skärgården! Och inte behöver man alltså vara rädd för att bli krokodilmat – den är tämligen seg denna krokodil. 😉

Finns det då inga hus på Rögrund tänker ni? Jodå! Här finns både vandrarhem och restaurang där den sistnämnda brukar vara populär bland båtfolk att besöka. Byggnaden på bilden tillhör vandrarhemmet. Sedan 1960-talets början när Stockholms stad tagit över ön, efter det par som hade haft Rögrund som sommarnöje sedan början av 1900-talet (och som lät bygga krokdodilen), så blev det behandlingshem under ett antal år innan Skärgårdsstiftelsen kom in i bilden och blev ny ägare 1998. Därefter så är ön ett naturreservat.

Under Waxholmsbolagets sommarturlista så körs Nord-Sydlinjen från måndagen efter midsommar. Denna långa linje som har sin sydliga utgångspunkt i Nynäshamn där m/s Dux kör upp till Sandhamn. Fortsättningen upp till Norrtälje som nordlig utgångspunkt/slutdestination görs med m/s Sunnan.

Nu när detta inlägg publiceras så har Waxholmsbolagets höstturlista tagit vid och då går inte Nord-Sydlinjen längre. Men vad vet man i framtiden om tanken att förlänga säsongen i skärgården åtminstone helgtider skulle kunna ge denna linje lite skjuts även en bit in i sensommaren.

På bilden så kommer m/s Dux ifrån Dalarö på andra sidan Jungfrufjärden och hämtar upp mig på Rögrund samtidigt som några resenärer även steg av. Det finns ju vandrarhem för övernattning på Rögrund.

Solglittrande fjärd men med lite moln där ovan.

Att publicera saker på sociala medier när man är ute har sina trevliga fördelar. Blev plötsligt uppringd av en vän på Nämdö som såg att jag befann mig på Rögrund. Då jag ofta är rätt spontan i mina reseplaneringar så var det inga bekymmer att få in ett stopp vid Solvik på Nämdö där vi kom att äta dagens lunch på restaurangen intill bryggan – vilket smakade väldigt bra också. Så efter Rögrund så blev det alltså ett besök på Nämdö.

På promenad mot biblioteket i gamla skolbyggnaden vid Sand så hördes jamande ljud från ovan vilket kom från ormvråkar. Det var en dag med bra väder för rovfåglar att röra sig i termiken.

Nämdös gamla skolbyggnad har till i år fått en rejäl fasadrenovering. Efter gråa eternitplattor som inte direkt gav ett skönhetsgrepp på omgivningen så är det nu det ursprungliga utseendet med trä i falu rödfärg som pryder byggnaden så fint. Det finns ingen skolverksamhet just nu på Nämdö men det finns däremot ett trivsamt bibliotek i denna byggnad. Samt en trevlig utställningslokal om Östersjölivet – något att lära om djur och växtlivet inför det att Nämdöskärgården inom kort invigs för en nationalpark som också kommer vara marin nationalpark.

Fjärilar i mängder syntes både på Rögrund och Nämdö – bland annat amiralen.

Amiralfjärilen är en av praktfjärilarna vilket kännetecknas av dess rika färger.

Nära bryggan Sand på Nämdö finns en filial för Skärgårdsmuseet. Beläget mycket mysigt med en trädgård och som håller öppet under högsommaren. Väl värt ett besök! Inte många meter upp från bryggan Sand. Nämdö har ju flera bryggor på öns östra sida som anlöps av Waxholmsbolaget.

Vill man göra en långpromenad på ön så går det att gå från norr till söder från Nämdöböte till Ängsholmen – ca 7 kilometer. Andra varianter att vandra på ön är att gå in i naturreservatet på norra delen av ön – mot Långvik och insjön Storträsket. Följa Stockholm Archipelago Trail är en annan variant.

Så kom m/s Madam in mot Sands brygga på Nämdö för att ta mig mot fastlandet igen. Jag tackade för trevlig lunch och besök på Nämdö och gick ombord denna mysiga båt som byggdes för trafik till Gotska Sandön en gång i tiden i mitten av 1990-talet. På vidare tal om nationalparker då Gotska Sandön är en av Sveriges första nationalparker inrättad år 1909. År 2025 kommer alltså Nämdöskärgården att få sin nationalpark.

Jag åkte med m/s Madam till Trinntorp i Tyresö. Det fanns en anledning till att jag gick av här – förutom att det vanligtvis går rätt smidigt att resa med buss via Tyresö centrum in till Gullmarsplan.

Jo vid Trinntorp går det att finna Telegrafberget där på dess topp 85 meter över havet det finns ett utsiktstorn.

Längre bort syns Ingarö, men ön dessförinnan är det Söderuddsbergen på Ägnö som syns.

Det stora Ingarö som ska vara Sveriges 18:e största ö. Finns ju dock fast vägförbindelse till denna ö där en bro går över Kolström. Nämnda Kolström åker man om man vill ta Strömma Kanalbolagets resa till Sandhamn via Strömma kanal. Första biten med trängre passager efter Baggensfjärden går in vid Storängsudds naturreservat på Farstalandet som vetter mot nordvästligaste delen av Ingarö på motsatta sidan om farleden in i Kolström. Bilden visar dock en del som ligger ca 6 kilometer därifrån. 😉

Förutom Avicii arena till höger i bild längre bort (ja även kallad Globen av många) så är centralt i bilden Tyresö slott. En fin miljö med engelsk park belägen vid innersta delen av Kalvfjärden. Busslinje 875 kör dit ifrån Gullmarsplan.

Bergen som döps efter de gamla signalsystemen med optiska telegrafer är inte direkt några låglänta ställen, så det kan bli lite klättring eller åtminstone ska man vara koncentrerad när man går på vissa sluttande ställen i terrängen.

Sedan blev det att ta buss 819 till Tyresö centrum – tänkte jag…Men bussen kom aldrig och där stod jag vid hållplatsen Trinntorp och visste inte något. Kollar förstås SL:s trafikinformation där inget stod naturligtvis…Plötsligt stannar en buss ifrån Brevik (längre ner på halvön) som inte var i trafik – men eftersom förmodligen ordinarie buss blivit inställd på grund av någon trafiksituation med köer så var bussföraren så hygglig och lät mig åka åtminstone till bostadsområdet Tyresö strand där jag sedan kunde ta 875 in till Gullmarsplan. Guldstjärna där!

Det finns så mycket att se i Stockholm och dess skärgård – däribland Rögrund, Nämdö och Telegrafberget i Tyresö.

M v h

Mats Östman

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.