Hej,
Ett nytt besök i Roslagens famn och dess härliga landskap såväl inåt land som utåt arkipelagen. Jag tog helgen 10-11 augusti för ett par utfärder med olika karaktär för de båda dagarna. Första dagen tillbringade jag mestadels tid under resa – såväl på buss som på båt.
Resan norröver startades vid bussterminalen Danderyds sjukhus där bussen på linje 676 klevs på ca 10:30. Dubbeldäckare i vanlig ordning så en bekväm start på dagen norröver och första etappen gick upp till Norrtälje dit jag kom ca 11:20.

Kontrasternas stad med den nya bebyggelsen i gamla hamnområdet och så den pittoreska träbebyggelsen längs en del av Norrtäljeån. En knapp timme hade jag som tid för ”bensträckare” i Roslagens huvudstad. Där höghusen numera tar plats stod tidigare en silo så höga byggnader i det området är inte helt ovant.

Den stolta gamla Waxholmsångaren s/s Norrtelje som under vintern fick många bottenplåtar bytta. Har ju varit ett projekt att samla in pengar till denna stora renovering som ägde rum på Beckholmen i Stockholm.

Färden gick vidare från Norrtälje busstation kl 12:15 med busslinje 637 mot Singö, jag hoppade emellertid av vid Älmsta busstation. Tätorten Älmsta som ligger beläget vid Väddö kanal och passande nog hade jag räknat med en bensträckare även här på en timme, så då blev det en liten vandring längs kanalen.

Vandringen led väl förvisso inte så långt i jämfört med hur lång Roslagsleden är – som har sin startpunkt vid Rinkebyskogen i Danderyd och leder upp till Grisslehamn på norra Väddö vilket är några kilometer det.

Roslagens sjöfartsmuseum ligger i Älmsta, i en som synes grönskande miljö. Nu hade jag inte tid att besöka detta utan jag skulle vidare med nästa bussfärd, och knallade således tillbaka mot busstationen.

En lite bredare del i Storfjärden där enstaka båtar var på väg söderut.

Visst är den härlig miljö längs Väddö kanal, jag har till och med åkt skärgårdsbåt härigenom. M/S Sunnan gjorde en resa upp till Östhammar försommaren 2018 då det var 50 år sedan båten byggdes (och just i Östhammar).

Bron över kanalen där vattnet norr om bron går ut i Ortalaviken och senare Väddöviken. Jag tog mig en sväng över bron innan återgång mot busstationen på fastlandet. Förutom SL:s bussar så går ju även Eckerölinjens anslutningsbuss till och från Grisslehamn därifrån färjan m/s Eckerö korsar Ålands hav till Berghamn på just Eckerö. Denna färja brukar ha väldigt smaskiga bufféer, inte minst viltbordet om hösten.
13:54 var avgångstid för nästa busslinje 636 mot Björkö.

Längs sträckan ner på södra delen av Väddö som går över i Barnens ö och Björkö, så väcks gamla skolminnen upp när Barnens ö passeras. Flertalet kolonier och lägergårdar där jag själv med skolan när man gick i ettan och tvåan besökte Granlidens kolonigård. Långa bussresor dit och hem var det kommer jag ihåg, men väl där var det härligt och avkopplande.

Linje 636 är en lång busslinje från Norrtälje ner till Östersjö på Björkö. Jag steg alltså på i Älmsta och kom ändå att få sitta i ca en timme på bussen. Längs färden ner till Östersjö (sluthållplats för övrigt) så passerades som ovan nämnts bl a Barnens ö, samt en sväng in till Marums by och till Simpnäs där båten mot Arholma lämnat kaj innan bussen kom – dock utan bytespassagerare så det var lugnt på så vis. Jag själv valde bort Arholma denna lördag, annars är ju Arholma ett urfint resmål.

Östersjö ligger inte så långt Östersjön faktiskt. Skeppsmyra är den närliggande lite större byn på södra Björkö. Det här var alltså sluthållplats för 636:an som hade några minuters paus innan tillbakafärd mot Norrtälje, en resa på nästan två timmar.
Ombord på bussen finns ladduttag för mobiltelefoner, och tacknämligt också bälten för vägen på södra Väddö och Björkö är kurvig och smal. Det är en helt annan karaktär än vägen som leder upp till Grisslehamn och Singö som är förhållandevis rak – eller mycket rak i jämförelse. Men vägen är vacker med gammal roslagsidyll på många håll.

En fin knölsvanfamilj kom simmandes intill bryggan i Östersjö.

Bussen steg jag av några minuter före klockan tre. Därefter var det ca 20 minuter tills dess att båten mot Stockholm skulle dyka upp. M/S Sjöbris som startade sin långa färd till Stockholm kl 15:10 från Arholma. Och just i bilden här syns Arholma båk uppe på Båkberget strax söder om bryggan där även lanthandeln finns.

Så gjorde hon en gir bort från Granö brygga av den enkla anledningen att ingen ville resa därifrån. Granö brygga är också belägen på Arholma och en promenad mellan bryggorna på ön är på ca 3 kilometer.

Arholma-Idö naturreservat består av delar av ön Arholma och sedan av i stort sett hela Idö förutom en del av den fina gamla bymiljön. Idö är en mycket idyllisk ö, förra sommaren var jag där och det finns att skåda på bloggen också.

Så dök en ångbåt upp på Havssvalget. Ångfartyget Blidösund som varit på besök i Söderarms skärgård denna lördag, passerade nu genom Norrarms skärgård på väg tillbaka till Norrtälje. Utskärgårdsturerna i år har utgått allihopa från just Norrtälje, tidigare har man utgått även från Furusund, Blidösundet samt bryggor vid Ljusterö.

”Svart mot en gyllene sky, en havsörn framåt svävar” – Så inleds Evert Taubes Havsörnsvalsen och nog finns det gott om örn i Roslagens famn så att säga. Arholma som jag nämnt flera gånger redan är ju just ett namn som har örnen i sig, benämnt redan på 1300-talet som Arnholm och där just ”arn” var en form av ”örn”.

Många stora fjärdar är det i Roslagen, men finns också täta arkipelager däribland mellan öarna Tjockö, Tyvö, Gisslingö och Fejan – i just denna del som kallas Norrarm. Här en vacker passage utanför Tjockö med sikte på Fejan – fast bilden är tagen akteröver. 😉 Soldäcket på m/s Sjöbris rymligt och gott om platser, ja så långt på resan var vi inte här.

Om Arholma har en båk så ståtar Söderarm en fyr, om än inte längre aktiv sådan. Ute på Torskär finns i alla fall denna fyrbyggnad från 1839, och det var där ute som s/s Blidösund alltså var på dagbesök. Och när det nu benämns Söderarm så ligger fyren och arkipelagen söder om farleden där de större fartygen trafikerar. Åker ni med Finlandsfärja till/från Stockholm så passeras Söderarm inte långt utanför.

Sundskär passerades på väg ner mot Rödlöga. Sundskär där tidigare moderatledaren Gösta Bohman hade sommarvistelse.
Jag var på denna ö med just s/s Blidösund i juni 2023 på just en av utskärgårdsresorna, problemet denna gång var att marknadsföring var skral inför denna resa och dessutom hade Blidösundsbolagets hemsida gjorts om inför sommarsäsongen med svårnavigerad funktion till en början. Det blev ingen bra kombination, för vi blev inte fler än 12 passagerare vilket ju var ett rejält bottennapp. Trevligt däremot var bemötandet på ön av öns fritidsboende samt dess enda heltidsboende, så pass trevligt och välkomnande att tiden drog över tänkta besökstiden på ön med nästan en halvtimme, vilket gjorde kapten på s/s Blidösund orolig för att programmet ställdes i oordning – förståeligt förstås. Men det blev då så att ö nummer två – Marö – skippades anlöp vid och vi passerade utanför istället. Det stora missnöjet för kaptenen tillika utmärkt ciceron var nog ändå självklart det att så pass få reste. Denna sommar 2024 ska ha gått mycket bättre på den punkten.

Söder om Sundskär kommer sedan Vidinge.

Möte med Stockholms Universitets forskningsfartyg Electra, hemmahörande vid Askölaboratoriet på Askö i Trosa skärgård. Forskning, utbildning och miljöundersökningar bland dess uppgifter. Vid tillfället var hon på väg upp till Sundsvall, såg henne i alla fall där på AIS-sidan någon dag efteråt, och just expeditioner till Bottniska viken är också något hon brukar göra.

Det stänkte på bra på fjärdarna, så pass att regnbågen syntes.

Fyren Hundskärsknuv ligger precis utanför Rödlöga.

Oväder på håll neråt Möjatrakten, men vid Rödlöga var det uppehåll. Och ett uppehåll i bemärkningen tillägg vid Rödlöga brygga var det ju också då m/s Sjöbris hade bryggorna längs Rödlögatraden på inturen mot Stockholm. Lördagar intur och söndagar uttur under sommarturlistans giltighetsperiod.

Denna helg 10-11 augusti var lite av en stängningshelg på flera håll i Stockholms skärgård. Lidö värdshus med övernattning och servering hade avslutning, likaså sommarbutiken på Rödlöga – Rödlögaboden, med tillhörande Café Truten.

Härliga kontraster när m/s Yxlan lämnar Norröra på väg mot Furusund. Många boende på öarna använder dock Östernäs brygga med dess större parkeringsmöjligheter.

I Blidösundet, utanför Kolsvik på Yxlan, skådades m/s Sunnan på nordlig tur mot Norrtälje. Nord-Sydlinjen som jag denna sommar mest nyttjade på den södra delen, enstaka turer blev det bara med Sunnan i år. Vår och höst går hon annars mellan centrala Stockholm och Tappström på Ekerö, SL:s pendelbåtslinje 89.

Vamban med vy mot Själbottna och Granö. Nu har alltså hela Blidösundet passerats.

Ordentligt regnväder som drog in.

Mäktiga skådespel fick man ta del av ifrån m/s Sjöbris, dock säkert under tak på dess nedre akterdäck. 😉

Tallink Siljas m/s Silja Serenade på väg mot Helsingfors, passerar utanför Björnhuvud i Österåker, och i bakgrunden ett nytt skurväder. Annars inte så mycket mer som hände motivmässigt ner mot Vaxholm och Gåshaga där jag sedermera debarkerade m/s Sjöbris.

Iland på Gåshaga brygga efter nästan fem timmars färd var jag kl 20:05. Det är långa turer till och från Roslagen och öarna i Norrtälje skärgård och jag stack hemåt för att ladda om batterierna inför söndagens nya resa upp i Roslagen.
Resan upp till Östersjö ska sägas utnyttjades genom SL-periodbiljetten – 30 dagar, och resan från Östersjö till Gåshaga på Lidingö utnyttjades med Waxholmsbolagets periodbiljett – 30 dagar. Bägge biljetterna har jag på samma gröna SL-kort. Hade jag åkt med enkelbiljett på SL upp till Östersjö på det sättet jag nu gjorde med ett par längre pauser så hade jag fått lägga ut 126 kr (vuxenpris). Enkelbiljett för båt Östersjö-Gåshaga 186 kr (vuxenpris).
Sammanfattningvis så fick jag se väldigt mycket av Roslagen såväl landvägen som sjövägen.
M v h
Mats Östman
Mats!
Stort tack för din bildblogg!
Michael
Skickat från min iPhone